W czasie kiedy My martwimy się o zdrowie nasze i bliskich , oszuści wykorzystują sytuację zagrożenia i próbują narazić nas na straty finansowe. Nowym rodzajem wyłudzenia jest oszustwo na koronawirusa.

Jak działają oszuści ?

01

Wysyłają z bramki SMS linki do fałszywych stron płatności. W SMS-ach zamieszczają informację o rzekomym blokowaniu pieniędzy na rachunkach bankowych w związku ze specustawą dotyczącą epidemii koronawirusa. Powołują się na działania Rządu, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) lub dosłownie próbując sprzedać szczepionkę na koronowirusa.
02

Przejmują konta na portalach społecznościowych a następnie proszą o przelanie pieniędzy lub o kod BLIK, argumentując to nieszczęśliwym wydarzeniem, chorobą a nawet koniecznością płatnego leczenia.

Uwaga !!! metod wyłudzeń może być więcej. Oszuści wykorzystując dynamiczny rozwój sytuacji, opracowują jak najbardziej przekonujące scenariusze działania.

Jak się bronić ?

01

Przede wszystkim zachowaj czujność
03

Dokładnie sprawdź wygląd oraz przeczytaj adres strony z której dokonujesz płatności
04

Jeśli znajomy prosi o przelew pieniędzy na BLIKIEM, zadzwoń do niego i zweryfikuj prośbę

Więcej informacji o koronawirusie znajdziesz na www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.

Infolinia 800 88 88 88
Bankomaty SGB
Zastrzeganie kart (22) 515 31 50
Kursy walut
Komunikaty